Prve akvizicije Narodnog muzeja, prethodnika današnjeg Hrvatskog povijesnog muzeja u Zagrebu, već 1846. godine, bili su izuzetno vrijedni primjerci povijesnog oružja, koje su svjesni domoljubi poklanjali, s namjerom stvaranja nacionalne baštine i njenog očuvanja za buduća pokoljenja. Tako začetu zbirku vrijedno su bilježili, čuvali i povećavali svi čuvari, kustosi i ravnatelji našeg Muzeja sve do današnjih dana. Među brojnim darovateljima i/ili prodavateljima nalazimo imena znamenitih ličnosti, po kojima su zbirke njihovih predmeta dobivale svoje nazive. Ovom prilikom valja spomenuti tek neke: Zbirka Gaj (predmeti potječu još od oca preporoditelja Ljudevita Gaja), Zbirka Jelačić (okosnicu čini Ostavština bana Josipa Jelačića i njegovih nasljednika), Zbirka Kulmer, Zbirka Fon, Zbirka Pajlok, Zbirka Praunsperger, Zbirka Desnica, Zbirka Schwarz te najnovija Zbirka Petković.
Jedan dio oružja potječe iz vlasništva samih darovatelja, odnosno prodavatelja, ili njihovih predaka, koji su s tim oružjem ili bojevali ili im je ono služilo kao oznaka njihovog ugleda i dostojanstva. Tijekom vremena mijenjala se tehnologija izrade i tipologija oružja, mijenjao se način ratovanja i borbe, a tome su se prilagođavali i ukusi i običaji kako opasivanja i primjene oružja, tako i njegovog ukrašavanja. Na taj način možemo kroz razvoj oružja pratiti političku i vojnu, ali i gospodarsku povijest Hrvatske i njenih istaknutih pojedinaca i obitelji.
Zbirka oružja po broju predmeta i raznolikosti inačica najznačajnija je zbirka tog tipa u Hrvatskoj. Obuhvaća razdoblje od 11. stoljeća do danas, a oružje potječe prvenstveno s područja povijesnih zemalja Hrvatske, Slavonije i Dalmacije ili iz okolnih krajeva – naročito onih pod turskom vlašću. Zbirka broji preko 5500 predmeta koji su okupljeni u tri osnovne podskupine: hladno oružje, vatreno oružje i vojna oprema. Ponosno možemo pokazati značajnu skupinu velikih mačeva iz viteškog vremena, prve vatrene cijevi – kukače i petronele, krasne mačeve rapire i schiavone, turske sablje i orijentalne puške, raznoliko oružje na motki, značajne zbirke jatagana, pištolja, te vojničkih i lovačkih pušaka. Naročito rado ukazujemo na neke predmete koje možemo vezati s imanjima obitelji Zrinskih, zatim na žezlo bana Ignjata Gyulaya (ban od 1806. do 1831.), žezlo bana Franje Vlašića (ban od 1832. do 1840.), instalacijsku sablju bana Josipa Jelačića, velikaške sablje obitelji Rauch, Pejačević, Bužan, Khuen Belassi i drugih. U Zbirci se nalaze vrlo luksuzni i skupocjeni primjerci pušaka i pištolja, raznih sistema i mehanizama za opaljivanje, izrađeni u najpoznatijim oružarskim radionicama u Europi, ali i u oružarskim radionicama u Hrvatskoj: u Zagrebu, Karlovcu i Otočcu. Ovi proizvodi domaćih oružarskih radionica mogu se po vrsnoći i ljepoti izrade mjeriti s uradcima najpoznatijih belgijskih, francuskih, talijanskih, njemačkih ili austrijskih majstora oružara.
Upravo ta raznovrsnost tipologije oružja i njena povezanost na našu povijest svrstavaju našu Zbirku u ravnopravan položaj s onima velikih europskih muzeja.
Kustos Zbirke
Leon Bošnjak, kustos