Hrvatski povijesni muzej
LogoHRVATSKI POVIJESNI MUZEJ ENEnglish
Povećaj tekst Smanji tekst Font za čitanje r Disleksičan font d Kontrast Obrnute boje Sivo Početno stanje
LogoHRVATSKI POVIJESNI MUZEJ
ENEnglish
Povećaj tekst Smanji tekst Font za čitanje r Disleksičan font d Kontrast Obrnute boje Sivo Početno stanje
    • Naslovna
    • O muzeju
    • Novosti
    • Posjetite nas
    • Zbirke
    • Odjeli
    • Stalni postav
    • Izložbe
    • Izdavaštvo
    • Suvenirnica
    • Fotogalerije
    • HISMUSkodvas
Hrvatski English
  • Facebook
  • Instagram
  • Newsletter
Povećaj tekst Smanji tekst Font za čitanje r Disleksičan font d Kontrast Obrnute boje Sivo Početno stanje
Izbornik|
Uvod Pregled zbirke

Dokumentarna zbirka II

Pogledaj zbirku

Dokumentarna zbirka II. sadrži gradivo koje ilustrira pojave, događaje, ideje, ljude i

 raznovrsne aspekte njihova javnog i privatnog života u Hrvatskoj od početka 20. stoljeća do danas. U skladu s time, ona posjeduje dokumente političkih institucija i stranaka te vojnih, društveno-humanitarnih, kulturno-prosvjetnih i inih organizacija i ustanova. Osim toga, zbirka čuva osobna svjedočanstva o istaknutim pojedincima, ili pak običnim “malim“ ljudima, koji su na različite načine sudjelovali u javnom životu navedenog razdoblja.

No, s obzirom na vrijeme i način njezina utemeljenja, okosnicu zbirke još uvijek čini gradivo koje se odnosi na II. svjetski rat, manjim dijelom prikupljeno tijekom rata u okviru Ratnog muzeja i Arhiva NDH, a većim dijelom nakon rata kada je osnovan Muzej narodnog oslobođenja, kasnije Muzej revolucije naroda Hrvatske (MRNH). Od tada do 1990. g. su sakupljani povijesni i suvremeni dokumenti i tisak 20. stoljeća u okviru triju njegovih zbirki. Dokumentarna zbirka II. nastala je  integracijom najvećeg dijela fundusa spomenutih triju zbirki nekadašnjeg MRNH, u sastavu novog Hrvatskog povijesnog muzeja, i to:

(a) Zbirke dokumenata i pečata - iz koje su najprije izlučeni pečati i karte (kako bi bili uključeni u postojeće zbirke nekadašnjeg Povijesnog muzeja Hrvatske), a potom još povelje i diplome o odlikovanjima kao i dio numizmatičkog gradiva

(b) Zbirke tiskane građe – koja je u novu zbirku integrirana gotovo u cijelosti, s izuzetkom izdvojenih (relativno malobrojnih) numizmatičkih primjeraka

(c) Zbirke socijalističke izgradnje - bez trodimenzionalnih predmeta, povelja o odlikovanjima i numizmatike (koji su također pripojeni pojedinim zbirkama nekadašnjeg PMH).

Zahvaljujući široko-definiranoj koncepciji Muzeja i svojim specifičnim osobinama, ova integrirana zbirka dokumentarnog gradiva i danas relativno lako prikuplja relevantne povijesne dokumente i tisak 20. stoljeća i suvremenice te, po logici stvari, postiže znatno brži kvantitativan rast od ostalih muzejskih zbirki. Dokumentarna zbirka II. HPM-a predstavlja kompleksan fundus dokumentarnog gradiva koji se može sistematizirati u tri osnovne sadržajno-formalne kategorije:

I. tematske fondove/zbirke arhivskoga tipa, kao što su na primjer - konc-logori iz II. sv. rata (Jasenovac, Mauthausen, i dr.), ZAVNOH – Odjel socijalne politike, učesnici španjolskog građanskog rata (policijska evidencijska kartoteka ), El Shatt, zbjeg iz Hrvatske 1944-46. g., institucije socijalističkog sustava (sindikat, SSRN, pionirske, omladinske i ženske organizacije, KPH), demokratski izbori u RH od 1990. g. na dalje, domovinski rat u Hrvatskoj 1991-1995. g. itd.

II. raznovrsne (pod)zbirke rukopisne, tiskane i dokumentarne građe, ilustrativnog karaktera - dopisnice (razglednice, čestitke, dopisne karte), plakati, leci i parole, kalendari, papirnate oznake (bedževi) te različite vrste tiska (informativni tisak s početka 20. st., međuratnog razdoblja, partizanski, ustaški, informativni tisak socijalističkog razdoblja); džepne novine (iz vremena II. svj.rata), zidne novine, osobni identifikacijski dokumenti (legitimacije, svjedodžbe, diplome, članske iskaznice), itd.

III. ostavštine raznih privatnih i institucionalnih darovatelja, kao na pr. - Milivoja Jambrišaka, Hrvoja Macanovića (vezano uz fond o KL Mauthausenu), Vesne i Franje Javoršek, Martina Sudara i dr.

 

Kustos Zbirke

Tomislav Čanković, kustos