Na mrežnim stranicama Hrvatskog povijesnog muzeja je krajem 2019. godine u okviru projekta „Sjećanja na 20. stoljeće“ objavljen dio ostavštine iz Dokumentarne zbirke II o radu i životu Ivana (Ive) Čaće (Vodice, 26. IV. 1903. - Zagreb, 23. XI. 1947.). Na istim je stranicama spomenuto i likovno djelovanje ovog agilnog samoukog pisca i slikara koje sada prvi puta šire prezentiramo.
Koncepcijskim formatom virtualne prezentacije, to jest usporednim postavljanjem originalnih ratnih crteža i originalnih tekstova koji se čuvaju u fundusu Hrvatskog povijesnog muzeja, kombinacijom slike i riječi, nastoji se pokazati život pojedinca, ali i veće skupine ljudi u specifičnim uvjetima ratne izmještenosti i prisile. Fokus je na razdoblju internacije u Italiji koju Ivan Čaće započinje 16. kolovoza 1941. godine, kada je odveden u koncentracijski logor Corropoli do prebacivanja u logor Città Sant'Angelo i dalje na jug Italije u Lipare, zatim njegov povratak u Corropoli i na kraju dolazak u Hrvatsku, 5. listopada 1943. godine.
U prezentaciji su istaknute pojedine teme kao što su na primjer: svakodnevni život interniraca s gorućim problemima njihova smještaja, preživljavanja, prehrane i rada. Poneki su crteži ilustracije starih arhitektonskih građevina, poput kazališta, samostana i crkava, koje su bile prenamijenjene za potrebe logora te su sada ovi crteži ujedno svjedočanstvo njihove destrukcije.
Osnovni pisani izvor koji je poslužio za usporedbu s prezentiranim crtežima je autobiografski dnevnik Ivana Čaće „Internatitis“ (HPM/MRNH-D-1155), po kojem je ova virtualna izložba nazvana. Preostali izvori su rukopisi „Spomendani internacije“ (HPM/MRNH-D-1072), „Mali notes s bilješkama“ (HPM/MRNH-D-1073) i „Spomendani odlaska iz Italije i dolaska u domovinu“ (HPM/MRNH-D-1198).
_______________________
Autorica izložbe: Snježana Pavičić (Likovna zbirka 20. stoljeća)
Pogledaj izložbu