‘Suvremeni ratni slikar zapravo bi se trebao zavući u rovove na prvoj crti, krenuti kao borac na neprijatelja kako bi doživio borbu pod zemljom i nad zemljom, u zraku i pod vodom. Boje s kojima slikar barata u modernom ratu postale su sivo-zelene. Jake zlatom prožete boje negdašnjeg ratnog života sada su prepustile mjesto ratnoj sivoj.’
U Zbirci slika, grafika i skulptura Hrvatskog povijesnog muzeja čuva se preko dvije stotine djela vezanih uz Prvi svjetski rat. Najveći ih je dio dobiven tijekom 1919. godine nakon zamolbe tadašnjeg ravnate-lja Arheološko-historičkoga odjela Hrvatskog narodnoga muzeja, dr. Viktora Hoffilera, vojnim vlastima da postrojbe nakon uvođenja novoga državno-pravnoga ustroja predmete vezane uz stari režim predaju u Narodni muzej. Tako su u Muzej stigli razni predmeti, slike i grafike iz 5. ulanske pukovnije iz Varaždina, 16. pješačke pukovnije iz Bjelovara, 27. pješačke pukovnije iz Siska, 31. lovačkog bataljuna, 42. domobranske divizije i 53. pješačke pukovnije iz Zagreba, 96. karlovačke pješačke pukovnije i iz Kadetske škole u Kamenici. Manji dio tih djela bio je izložen na izložbi Muzeja Dadoh zlato za željezo postavljenoj 2006. godine. Obilježavajući stotu obljetnicu početka Prvog svjetskog rata, iz te bogate Zbirke odabrana su djela od kojih se mnoga sada po prvi put izlažu. Grupirana u nekoliko cjelina – vladari, saveznici i neprijatelji, zapovjednici i visoki časnici, pripadnici različitih postrojbi, prikazi bitaka na raznim ratištima te hrvatski ratni slikari i kipari, upotpunjena multimedijalnom prezentacijom djela nastalih u ratnom razdoblju vezanih uz civilni život – ova djela pružaju viđenje rata očima slikara, kipara i grafičara. Širokog raspona kvalitete – od vrhunskih do poluamaterskih djela – ona predstavljaju vrijedan izvor za proučavanje različitih aspekata toga prvog velikog sukoba u novijoj povijesti čovječanstva.
IZLOŽBENE CJELINE:
Vladar i nasljednici, saveznici i protivnici, visoki vojni časnici
Časnici i vojnici
Ratna propaganda
Hrvatski ratni umjetnici u Zbirci Muzeja (Anđelko Kaurić, Bogumil Car, Robert Frangeš Mihanović, Oton Iveković i Oskar Artur Alexander)
AUTORICA IZLOŽBE:
Marina Bregovac Pisk
DIZAJN IZLOŽBE:
Ana Filep
MULTIMEDIJA:
Zdenka Šinkić
FOTOGRAF:
Ivana Asić
DIZAJN ZVUKA:
Vjeran Šalamon
12. lipnja 2014. - 11. siječnja 2015.
U muzejskoj suvenirnici možete kupiti katalog izložbe.
Pogledaj izložbu